26 Eylül 2007

Mutfaktaydım...

Bugünlerde pek bir mutfağa giresim yok. Annemler de biz de ya, bu nedenle tembelliğimde üzerimde.. Annem sağolsun, Necla annemle birlikte gün içinde muhteşem yemekler yapıp, akşama hazır ediyorlar.. Aşağıdakiler ise resmini çekip biriktirdiklerim.. Güllaçı yeni yaptım, diğerleri biraz daha eski :-)

Sakız muhallebili güllaç. Tarif Portakal Ağacı'ndan Hatice'ye ait. İlk kez yaptığım bir güllaçta süt çok gelmedi ve güllaç yufkaları sütün tamamını çekti.. Gerçi bir dahaki sefere şekerini biraz daha az koyacağım.. Yine deçok lezzetliydi..


Tahinli kurabiye... Bence tahini biraz fazla idi, ama tadına bakan herkes tarifini aldı.. Herhalde benim damak tadım için şu aralar biraz ağır kaçtı..
Kırmızı biber sarması diyorum ben buna, şekil olarak biryerler görmüştüm, ama nerde hiç hatırlamıyorum. Haşlayıp kabuğunu soyulan biberlerin içine haşlanmış ve ezilmiş patates ile mayonezi (bir seferinde evde mayonez yoktu ve labne peyniri ile karıştırmıştım) karıştırıp sarıyorsunuz. Yeşil bağcıklar ise kaynar suda 1-2 dakika tutulmuş yeşil soğan sapları..

5 yorum:

hande dedi ki...

Hepsi nefis görünüyor Filiz ciğim. ellerinize sağlık. Hele o kırmızı biberler ve güllaç enfes... Senin mutfakla aran nasıl bu aralar? Yani yemek falan yapabiliyor musun? Malum :)) Öpüldünüz...

Aklımdakiler... dedi ki...

Handecim mutfakla bir derdim çok çok şükür, sadece balıktan iğrenmiş durumdayım çiğ ya da pişmiş tahammül edemiyorum kokusuna.. Oysa günde 3 öğün yiyebilirdim eskiden.. Onun dışında bir sorunum yok çok şükür..

hande dedi ki...

İyi aman sevindim. ben de soğan kokusundan tiksinirdim. 1-2 ay sonra geçti ama... AKlına takılan birşey olursa bana mail atabilirsin. Sakın çekinme olurmu? SEve seve yardımcı olurum... Bİlirim birşey soracak kimseyi bulamamanın yada rahat soramamanın nasıl olduğunu?

ankahande@hotmail.com

cimcime dedi ki...

Hıııımmmmmmmm hepsi nefis görünüyor valla... Elinize sağlık , afiyet olsun... Harikalar yaratmışsınız ....

eserel dedi ki...

h�mm. k�rm�z� dolmalar nefis gozukuyor... agz�m suland�..