24 Eylül 2007

Trafikte kim daha kötü? Kadınlar mı erkekler mi?

Almanya'nın ünlü kadın dergisi Brigitte'nin Frankfurt Otomobil Fuarı'nda "Kadınlar neden geri park edemez?" sorusuna yanıt aradığını yazmıştım.

Üç gün boyunca düzenlenen panellere ilgi büyüktü. Sonuçta, sorunun yanıtı bulundu. Biz de meraktan kurtulduk. Aslında yanıt herkesin bildiği gibi Panelde konuşulanlar şöyle:

- Kadınlar erkeklerden daha dikkatli araç kullanıyor. Bunun nedeni sahip oldukları sürücülük yetenekleri konusunda şüpheci olmaları.

- Erkekler hata yaptıklarında suçu başkalarında arıyorlar. Kadınlar ise hatayı kendilerinde arıyorlar.

- Erkekler trafikte sorumsuz davranıyorlar. Kadınlar ise annelik içgüdüsü nedeniyle, çevresindekiler için de kendilerini sorumlu hissediyor ve bu yüzden aşırılı dikkatli davranıyorlar.

- Kadınların hızlı otomobil kullanmaktan korktuklarına dair bilimsel bir kanıt yok. Ancak, erkeklerin hız yaptığı ve herkesi sıkıştırdığı bir gerçek.

- Kadınlar otomobil kullanırken daha dikkatli. Çünkü trafikte agresif değiller. Bu yüzden dikkatleri dağılmıyor. Doğası gereği güç gösterisi yapmıyorlar. Erkekler ise tam tersi. Trafikte güç gösterisi yapıyorlar. Hele yanlarında bir de kadın varsa, kendilerini adeta bir savaşın içinde hissediyorlar.

- Erkekler kadınlara kıyasla ciddi kazalar yapıyorlar. Tipik erkek ve tipik kadın kazaları var. Aşırı hızla virajda yoldan çıkma ya da aşırı hızla otomobilin hakimiyetini kaybetme tipik erkek kazaları.

- Virajda kaldırıma çıkma, geri park ederken çarpma ise tipik kadın kazaları arasında gösteriliyor. Ayrıca kadınlar trafikte geçiş üstünlüğünü kendilerinde zannediyorlar. Erkeklerin kendilerine geçiş üstünlüğü vermesini bekliyor bu yüzden kaza yapıyorlar.

Sanırım bu kadar yeterli. Aslında hem erkekler hem de kadınların sürücülükleri hakkında söylenecek çok şey var. Ama ben panelde Kadın Hakları Savunucusu Prof. Jutta Amendinger'in yaptığı ilginç konuşmaya takıldım. Günümüzde kadınların hayatın her alanında olduğunu belirten Amendinger, şöyle devam ediyor: "Erkeklerin bu dünyada kadınlara kaptırmadıkları iki kalesi kaldı. Bu iki kale ayakta işemek ve geri park etmek."

Hamiş 1: Bu haberi erkeklerin sırf erkek oldukları için araba kullanmada daha becerikli olduklarını düşünen tüm erkeklere ithaf ediyorum. O. da dahil :-)
.....
Hamiş 2 : Haberi HaberTürk'te gördüm, sizlerle paylaşmak istedim. Yazının altında Sabah Gazetesinden Ufuk Sandık'ın imzası vardı.

2 yorum:

hande dedi ki...

SOnuçlar çok doğru bence. YAlnız şuna katılmıyorum; SOrumluluk duygusu sadece annelik içgüdüsüyle alakalı değil. Vİcdan yapısı ve insan olmakla alakalıdır. Ne yani erkekler çocuk doğuramıyor diye sorumsuz olmaları normal mi karşılanıyor. Prof. J nun söyledikleri de çok hoş! Yaşasın becerikli kadınlar!!! Öpüyorum........

archisugar dedi ki...

Ben kesinlikle kocamdan daha iyi park ediyorum! Sebebi cinsiyet mi bilmem ama buyudugumuz sehir farklari oldugu gercegi de goz ardi edilemez. Ben 14 milyonluk Istanbul soforuyum, o ise birkac bin nufuslu Neuchatel (Isvicre) soforu. Orada park sorunu filan olmadigindan, bir yer olmazsa digerine park ediyor. Ben ise Istanbul'da bisikletin dahi sigamayacagi yerlere koca arabayi sokmaya calisiyorum. Eh, aramizda fark olsun artik. :-P

Sevgiler
Esra